У кожної країни є свої певні фінансові установи, які можуть відрізнятися за багатьма ознаками: родом діяльності, розміру, комплексу надаваних послуг. Але разом з тим, у всіх установ такого виду є ряд загальних функцій, який не залежить від відстані та місцевої специфіки: з їх допомогою розвивається економіка і встановлюються міжнародні зв'язки.
Ринок позичкових капіталів або фінансовий ринок - це своєрідний механізм, який забезпечує перерозподіл капіталу між позичальниками і кредиторами за допомогою посередників. Фінансовий ринок має організаційну форму - комплекс кредитних установ, які перенаправляють грошові кошти від позичальників власникам і навпаки.
Фінансовий ринок: сутність та функції
Позичковий капітал - це базис, на якому спочиває фінансовий ринок, оскільки основним «товаром» на фінансовому ринку є гроші, їх продають, купують і беруть у вигляді позик. Фінансовий ринок складається з грошового ринку (який, в свою чергу, включає міжбанківський ринок, обліковий ринок і валютний ринок) і ринку капіталу (він складається з ринку цінних паперів, і ринку середньострокових і довгострокових кредитів). Грошовий ринок представлений короткостроковими кредитними операціями (до року). Ринок капіталу «займається» акціями, облігаціями, середньо-і довгостроковими кредитами. Кредитний ринок поставляє для уряду, банків і корпорацій довгострокові інвестиційні ресурси.
Міжбанківський ринок - це складова частина ринку позикових капіталів; на цьому ринку тимчасово вільні гроші розміщуються між банками у вигляді міжбанківських депозитів на невеликі терміни. На обліковому ринку головні інструменти звернення дуже мобільні і ліквідні - це векселі і короткострокові зобов'язання. Валюти ринки мають справу з міжнародним платіжним оборотом і грошовими зобов'язаннями осіб (юридичних і фізичних) різних країн.
Головна функція фінансового ринку: переклад тимчасово недіючих коштів у позиковий капітал. Фінансовий ринок, як і всі ринки, виконує ряд інших функцій:
- Мобілізація і акумуляція тимчасово вільних грошових коштів. Фінансовий ринок пропонує різні шляхи вкладення грошей Для отримання доходу від тимчасово вільних грошових коштів можна вкласти їх у цінні папери або відкрити депозитний рахунок в банку. Надалі для мобілізації коштів достатньо продати цінні папери або взяти кредит у банку.
- Розподіл вільних фінансових коштів. Фінансовий ринок забезпечує переміщення капіталу між різними галузями. Ринок забезпечує інвестиції капіталом, необхідним за термінами та структурою. Вільні гроші об'єднуються у великі суми, достатні для інвестицій, і потім перетворюються в позичковий капітал.
- Перерозподільна функція. Як тільки всі гроші мобілізовані і розподілені, для фінансового ринку основним завданням стає завдання забезпечення постійного руху і розподілу коштів.
- Підвищення ефективності економіки. Економіка може нормально функціонувати тільки при постійному русі грошових коштів між фірмами, приватними особами, банками, підприємствами і державою. Основним механізмом, що забезпечує це постійне переливання капіталу, є фінансовий ринок.
Крім перерозподілу грошових коштів, на фінансовому ринку обов'язково відбувається і перерозподіл ризиків. Наприклад, якщо ви дасте своєму знайомому в борг, і він вам його не поверне, ризик неповернення буде ваш цілком і повністю, і ви не отримаєте не тільки ніякого прибутку, а й своїх власних грошей. А от якщо ви покладете гроші на депозитний рахунок у банку, і ваш знайомий візьме в цьому банку кредит, то ризик неповернення розподілиться ще й на банк. А ви додатково отримаєте дохід у вигляді відсотків від розміщення тимчасово вільних грошових коштів.
Комментариев нет:
Отправить комментарий